אפוסטיל

     
 

חותמת אפוסטיל – תוקף בינלאומי למסמכים

חותמת אפוסטיל היא חותמת נוטריונית המספקת תוקף בינלאומי למסמכים. אלו מסמכים זקוקים לתוקף בינלאומי? נבחן כמה מהם. חלק מהם עוסקים במתן אזרחות זרה, וחלקם עוסקים במשא ומתן מול גרמניה על הזרמת כספים לניצולי שואה.

מתן אזרחות זרה

מדינות רבות בעולם מבקשות שתוכיחו כי אתם מועילים להן מבחינה חברתית וכלכלית, והדרך לעשות זאת היא לשלוח אישור שעבדתם במקומות עבודה יוקרתיים ואתם בעלי תואר/תעודת הכשרה באותו התחום. חותמת אפוסטיל נוטריונית מוודאת שהתרגום נכון ואמין. השירות ניתן הן למוסדות חינוך לצרכי תרגום אוטומטי של תעודות, והן ללקוח הפרטי שהזמין תרגום אישי. בנוסף, חותמת אפוסטיל תקפה גם בתרגום תעודות זהות ולידה, וכל תעודה אחרת שמזהה את מבקש האזרחות הזרה.

מסמכי קבלת כספים מגרמניה עבור ניצולי שואה

מסמכים אלו נרשמים לבקשת השלטונות בגרמניה על מנת להוכיח להם שהניצול בחיים. ללא הוכחה זו, הרשויות במדינה זו רואים בבן אדם כישות שאינה קיימת ולא מעבירים את הכספים. נוטריון, ורק נוטריון, יכול לרשום מסמך המוכיח שהאדם נמצא בחיים והוא חייב בקבלת כספי הפיצויים המגיעים לו. למסמכים אלו יש לצרף מסמכי זיהוי כמו דרכונים, ולעתים גם תעודות זהות או לידה, אשר כולם מתורגמים מהעמוד הראשון ועד העמוד האחרון על ידי נוטריון, שמפיק מסמך תרגום רשמי חתום באפוסטיל על ידו.

הכרת רשויות החוק בנוטריון בכל מדינה – משותפת

אפילו במקרים חדים וקשים כמו צורך של ישראלי לבוא במשפט בפני בית דין טורקי או מטעם ארצות ערב, חובה על כל שופט להכיר במסמכים הנוטריונים כלשונם, אם האחרון היה חפץ בהם במהלך הדיון. חובה זו נשמרת גם בעתות בהן היחסים הפוליטיים בין המדינות - נמצאים בשפל בסגנון בו שרויה ישראל מול השלטונות בטורקיה בימים אלו: רוצה לומר, שכבר ארעו משפטים בהם השופט במדינות כמוה הכירו במסמך כאשר הוא היה חתום עם חותמת אפוסטיל, ולעתים החותמת הייתה הסיבה היחידה בגינה השופט הכיר במסמך.

מדוע נוטריון מוכר באופן כה גורף בעולם?

משום שזהו לא עוד עורך דין, אלא עורך דין שלא הורשע בדין הפלילי, ושימש כחבר לשכת עורכי הדין במדינה שלו למשך עשרות שנים בטרם קבלת ההכרה כנוטריון. מבחנים מסוג זה נעשים עבור כל עורך דין בעולם שמבקש להיות נוטריון. לכן, מוסד זה נחשב לכה יוקרתי וקובע בעולם כולו.