צוואות נוטריוניות

     
 

המדריך המלא להכנת צוואות נוטריוניות

על מנת לשמור על מהימנותן של צוואות נוטריוניות – חשוב לנהוג לפי מקבץ כללים שיוסבר כאן. כעורך דין האמון על אמתותם של מסמכים, מבלי סילוף או חשד הכי קטן לכתיבה שהיא לא רצון הכותב, הנוטריון חייב לוודא שהמסמך אכן נכתב ברמה כזו של אמינות. בכל מקרה אחר, הוא פשוט לא יחתום על המסמך. החליט הלקוח להגיש את המסמך בלי חותמת נוטריונית? הוא חשוף לכך שלא יקיימו את הצוואה, שכן אחד האחים/אחיות ש- "מודרו" באותה צוואה נוטריונית יכולים לנסח מסמך אחר, חתום נוטריונית ואז השופט יקבל את גרסתם ממש ברוב המקרים. באותה מידה, אם הצוואה כן חתומה נוטריונית קשה עד בלתי אפשרי לנצח את האחים שעמם מיטיבה צוואה זו – כפי שהוכיחו דיונים משפטיים רבים בעבר, ובהתאם לאתיקה המשפטית המחייבת כל שופט לכבד קביעה נוטריונית.
 
רשמו את הצוואה בליווי מלא של נוטריון כשאתם במצב בריא
 
אל תכתבו את הצוואה ממיטת חולייכם בבית החולים או על רקע הטיפול של ילדיכם ונכדיכם בכם. עשו זאת הרבה קודם, כשאתם חיים את חיי השגרה שלכם. במצב זה לא רק שתשיגו את אמונו של הנוטריון, אתם אכן לא תהיו בלחץ של גורמים כאלו ואחרים, ותוכלו להתנסח על פי רצונכם המלא – מה אתם רוצים שיקרה לרכוש שלכם לאחר מותכם.
 
צוואות נוטריוניות
 
עברו על מצבת הרכוש שלכם, מומלץ לעשות זאת באמצעות רואה חשבון
 
לדוגמה – אם הכרזתם בצוואה שיש לכם תיקי השקעות עם גובה פדיון X₪, וחשבונות בנק בעלי גובה פדיון אחר, רצוי לוודא באמצעות הצהרת הון שאכן יש לכם רכוש מסוג זה, על מנת שלא ייווצר מצב בו סגרתם חשבון או תיק מסוים והדבר נמחק מזיכרונכם, מה שיגרום לעוול במעמד חלוקת הרכוש, עת יגלה היורש שאין באמת את מה שהובטח לו.
 
הגישו את הצוואה לאישור נוטריון
 
הגשת הצוואה צריכה להיות בעלת סממנים ברורים למי מוענקים כל נדבכי הרכוש שלכם. הנוטריון יבחן את הניסוח, יבצע בו תיקונים באישורכם המלא, ולאחר מכן יאשר את הצוואה עם חותמת אפוסטיל אם הוא אכן השתכנע שהיא נכתבה בניקיון כפיים, ללא הפעלת לחצים מבחוץ, ותוך מידע מדויק על הכספים והרכוש שלכם.